مانومتر پزشکی چیست؟

مانومتر پزشکی چیست؟

مانومتر پزشکی ، یکی از تجهیزات پزشکی می باشد که در جهت اندازه گیری فشار اکسیژن به کار می رود. مانومتر فشار سنجی است که با آن فشار گاز حبس شده در یک ظرف را اندازه گیری می کند. مانومترها به دو صورت U شکل و C شکل وجود دارند که تشکیل شده از یک لیوان و یک فلومتر است. مانومتر پزشکی معمولا برای رساندن اکسیژن به بیمارانی که دچار کمبود اکسیژن شده اند و نیاز دارند که اکسیژن موجود در هوای استنشاقی آنها بیشتر از هوای معمولی باشد ؛ مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم شما را با مانومتر و اجزای آن بیشتر آشنا کنیم. با بارکد کالا همراه باشید.


مانومتر پزشکی

مانومتر ، علاوه بر نشان دادن فشار داخل کپسول ، عمل کاهش فشار را تا حد طبیعی انجام می دهد و حجم هوای خروجی را در دقیقه نشان می دهد. همچنین توسط مخزن مخصوصی که به کپسول وصل می باشد ؛ می تواند اکسیژن را مرطوب نماید. مانومتر پزشکی ، یکی از ابزارهای مهم در تنفس بیماران به شمار نی آید. برخی از این بیماری ها ، مشکلات ریوی می باشد که سبب مختل شدن تنفس فرد می گردد. بیمارانی که شدت بیماری بیشتری دارند ؛ باید به طور مکرر از این دستگاه و سایر تجهیزات پزشکی مربوط به تنفس استفاده کنند.


اجزای مانومتر

  • شیر مانومتر
  • گیج نمایش دهنده میزان گاز بدون سیلندر
  • فلومتر میزان جریان خروجی
  • لیوان مرطوب کننده اکسیژن قبل از خروج آن

گیج فشار ، صفحه ای دایره ای شکل و درجه بندی شده است و فشار گاز داخل سیلندر را ، بر اساس بار یا PSI  نشان می دهد.


وظایف مانومتر

مانومتر وظیفه دارد جریان اکسیژن را برای خروجی و استفاده ی بیمار بر اساس لیتر بر دقیقه تنظیم کند. از آنجایی که اکسیژن درون کپسول ، تحت فشار زیادی ذخیره می شود ؛ مانومتر باید این فشار را تا حد لازم کاهش دهد و آن را به بیمار برساند. باید به این موضوع توجه داشته باشید که میزان مصرف اکسیژن برای افراد مختلف ، متفاوت است و باید این میزان توسط پزشک تجویز شود.


برای تهیه محصول و دریافت اطلاعات بیشتر به فروشگاه بارکد کالا مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه