انواع دستگاه اکسیژن ساز

انواع دستگاه اکسیژن ساز

انواع دستگاه اکسیژن ساز

 همانطور که می دانید ، اکسیژن یکی از گازهای موجود در هواست که برای تنفس و زنده ماندن انسان ، بسیار ضروری و حیاتی است. افرادی که دچار بیماری های تنفسی هستند ؛ نمی توانند این اکسیژن را به طور خالص از هوای اطراف دریافت کنند و نیاز به یک اکسیژن درمانی یا مصرف مکمل اکسیژن دارند تا بتوانند کیفیت خواب ، زندگی و تنفس خود را بالا ببرند.

پیش از آن که به بیان انواع مدل های دستگاه اکسیژن ساز و بررسی آنها بپردازیم ؛ ابتدا تعریفی از اکسیژن تراپی را خدمت شما ارائه می دهیم.


اکسیژن تراپی چیست؟

اکسیژن تراپی یک روش درمانی مختص افرادی می باشد که میزان اکسیژن در بدن آنها از حد استاندارد و معمول ، کمتر است. وقتی فرد بیمار از دستگاه های اکسیژن ساز استفاده می کند ؛ میزان اکسیژن تنفس شده توسط فرد به 100 درصد می رسد که این مقدار حدودا 5 برابر از درصد اکسیژن موجود در هوا بیشتر است. بنابراین استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز ، می تواند زندگی فرد بیمار را نجات دهد و در برخی موارد نیز باعث درمان و تسریع در بازسازی بافت ریه ی آنها شود.


انواع اکسیژن سازها

دستگاه های اکسیژن ساز به طور کلی به دو دسته تقسم می شوند که هر یک ، کاربردها و مدل های متنوع و مخصوص به خود را دارند. هر یک از این مدل ها ، مناسب افراد با شرایط خاصی می باشند.

1) اکسیژن ساز پرتابل : دستگاه اکسیژن ساز پرتابل یا قابل حمل ، برای افرادی مناسب است که هم در خانه و هم در بیرون از خانه ، به این دستگاه نیاز دارند و فرد بیمار می تواند ، دستگاه اکسیژن ساز را با استفاده از کیف چرخ دار آن ، در محیط بیرون از خانه نیز با خود حمل کند. این دستگاه ، مجهز به کیف ، باتری و شارژر مخصوص فندکی ماشین است که می توان از آن حتی در مواقع پیاده روی یا مسافرت نیز استفاده کرد. سایز این دستگاه ، نسبت به دستگاه های اکسیژن ساز دیگر ، بسیار کوچکتر است و همین امر ، حمل آن را آسان تر می کند. با استفاده از این دستگاه ، فرد بیمار از استفاده از کپسول در بیرون از خانه ، بی نیاز می شود.

از مدل های این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

2) اکسیژن ساز ثابت : این مدل برای تولید اکسیژن مورد نیاز بیمار به صورت مداوم و پالسی قابل استفاده می باشد. این دستگاه ، برای کسانی که به هر دلیلی نمی توانند راحت تنفس کنند و اکسیژن بدن خود را تامین کنند ؛ وسیله ای حیاتی و مهم می باشد. به این نوع دستگاه ، دستگاه اکسیژن ساز مبله ایستاده یا خانگی نیز می گویند و مدلی است که فقط با برق شهری کار می کند و همانطور که گفته شد ، اکسیژن را به صورت پیوسته در اختیار بیمار قرار می دهد. به دلیل کار کردن این دستگاه با برق شهر، قابلیت حمل ندارد. 

وزن این دستگاه ، حدود 14 الی 28 کیلوگرم می باشد و برای استفاده ی راحت تر در منزل ، زیر آن چرخ هایی تعبیه شده تا جا به جایی آن در منزل ، راحت تر و آسان تر باشد. علاوه بر استفاده از دستگاه اکسیژن ساز ، شما می توانید از یک دستگاه پالس اکستیمر نیز به منظور بررسی سطح واقعی اکسیژن خون فرد بیمار ، استفاده کنید.

از مدل های مختلف این دستگاه ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:


شما می توانید برای خرید و دیدن مدل های بیشتر به فروشگاه بارکد کالا مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه