نقش پالس اکسیمتر در تشخیص بیماری کرونا

نقش پالس اکسیمتر در تشخیص بیماری کرونا

نقش پالس اکسیمتر در تشخیص بیماری کرونا

پالس اکسیمتر ، یک دستگاه سبک می باشد که برای اندازه گیری اکسیژن خون استفاده می شود. این دستگاه با اندازه گیری سطح اکسیژن خون تا حدودی می تواند به تشخیص بیماری کووید_19 کمک کند. البته باید در نظر داشت که تشخیص آن قطعی نیست و پزشکان متخصص باید با در نظر گرفتن سایر علائم ها ، آن را تشخیص دهند.


چه زمانی اعداد پالس اکسیمتر نگران کننده می شوند؟

همانطور که می دانید ضربان قلب طبیعی در افراد سالم در حالت استراحت ، معمولا بین 60 تا 100 است. پایین بودن ضربان قلب نشان دهنده ی یک سیستم قلبی عروقی قوی است.

برای اندازه گیری اکسیژن خون فرد مبتلا به کرونا ، عدد واحد و مشخصی جهت ایده آل بودن وضعیت فرد وجود ندارد. برای قضاوت بهتر باید مقدار اکسیژن خون را در روزهای ابتدایی ابتلا به کرونا اندازه گیری کرده و مقدار آن را یادداشت کنید. این مقدار اولیه ، ممکن است تحت تاثیر بیماری های زمینه ای قلبی ، ریوی و یا حتی چاقی باشد.

در افراد مبتلا به کرونا نباید این عدد از حدود 90_92 درصد کمتر باشد. در صورت کمتر بودن ، حتما پزشک خود را مطلع کنید.


آیا پالس اکسیمتر در تشخیص کووید_19 نقشی دارد؟

همانطور که می دانید ویروسی که عامل کووید_19 می باشد ؛ از طریق ایجاد التهاب و پنومونی به ریه های فرد مبتلا آسیب می رساند و آسیب به ریه مستقیما در میزان جذل اکسیژن و سطح اکسیژن خون تاثیر دارد. این رویداد می تواند از ابتدای درگیری فرد ، مشهود باشد. در ابتدای ابتلا ، ممکن است فرد به دلیل نداشتن تنگی نفس ، متوجه کمبود اکسیژن خون در بدنش نشود و حال او به تدریج وخیم تر شود ؛ به همین علت استفاده از این دستگاه ، راهکار مناسبی برای اقدام به موقع در درمان بیماری کرونا می باشد.

البته این به این معنا نیست که این دستگاه وسیله ی درمان کرونا است! لازم به ذکر است که این دستگاه وسیله ی تشخیص و جلوگیری از شدت گرفتن کووید در بدن فرد مبتلا می باشد و فرد می تواند با کنترل میزان اکسیژن خون از وخیم شدن حال خود جلوگیری کند.


پالس اکسیمتر چقدر دقیق عمل می کند؟

پالس اکسیمتر نیز مانند سایر تجهیزات پزشکی ، انواع مختلفی دارد و امکان خطا در آن وجود دارد.

طی مطالعه ای که در سال 2016 درباره ی پالس اکسیمترهای ارزان انجام گرفت ؛ مشخص شد که برخی از مدل های این دستگاه ، اعداد نادرستی را نشان می دهند. شما به هنگام خرید باید توجه داشته باشید که دستگاه انتخابی شما ، تاییدیه وزارت بهداشت و استانداردهای مورد نیاز را داشته باشد تا بتواند برای شما کارآمد باشد.


برای تهیه ی دستگاه و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به فروشگاه بارکد کالا مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه