ماسک تنفسی و ساختار آن

ماسک تنفسی و ساختار آن

ماسک تنفسی و ساختار آن

ماسک های پزشکی یا جراحی برای پوشاندن دهان و بینی در نظر گرفته شده و از موادی تهیه شده که می توانند از ورود ذرات بزرگ ، ترشحات و … جلوگیری کنند. زمانی که هنوز ماهیت ویروس کرونا به خوبی مشخص نشده بود ؛ پژوهشگران چینی بر مفید بودن ماسک های N95 تاکید داشتند. در ادامه ی این مقاله ، ما قصد داریم انواع ماسک های تنفسی و ساختار آنها را بررسی کنیم. با بارکد کالا همراه باشید.


ماسک تنفسی

ماسک تنفسی ، وسیله ای پوشیدنی است که از فرد در برابر استنشاق مواد خطرناک و زیان آور از جمله گرد و غبار ، دودها ، گازهای خطرناک و میکروارگانیسم های موجود در هوا محافظت می کنند. در ادامه با بررسی برخی تعاریف با ما همراه باشید.


تعاریف و کاربردها:

طبقه بندی فیلتر ماسک ها شامل یکی از حروف N ، R و P می باشد که مقاومت فیلتر را در برابر ذرات معلق نشان می دهد و ما قصد داریم به بررسی آنها بپردازیم.

N: ماسک های تنفسی غیر مقاوم در برابر روغن می باشد که این نوع ، زمانی که ذرات روغن وجود ندارند به کار می رود.

R: ماسک های تنفسی مقاوم در برابر روغن می باشد که در صورت وجود ذرات روغن به کار می رود.

P: ماسک های تنفسی ضد روغن می باشد که در صورت اشباع ذرات روغن به کار می رود.


ساختار ماسک های تنفسی رایج

به طور کلی ، ماسک های تنفسی از چندید لایه ی متشکل از اسپان باند و ملت بلون ساخته شده اند که جنس هر یک عمدتا از الیاف نابافته پلی پروپیلن است. لایه های ملت بلون ، نقش فیلتر کردن ذرات معلق و گرد و غبار را به عهده دارند و اسپان باند برای محافظت از این لایه ها به کار می رود. برای آشنایی با انواع ماسک ها ، مقاله ی «ماسک ها و بهترین نوع آن» را مطالعه فرمایید.


استفاده از نانو الیاف در ماسک های تنفسی

استفاده از نانو الیاف ، مزایای زیادی دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم. استفاده از الیاف ، نقش مهمی در عملکرد و راندمان گونه های مختلف ماسک دارد. علت استفاده از آن نیز به دام اندازی ذرات معلق ، توسط این دسته از ماسک هاست.

نانو الیاف به دلیل دارا بودن حفره های ریز و درشت و یکنواخت و درصد تخلخل بالا ، سبب می شود که بخار آب و گاز دی اکسید کربن ناشی از تنفس در این مدل ماسک ها به راحتی انجام گیرد. ماسک های حاوی نانو الیاف ، هیچ گونه نشانه ی سمی بودن یا آسیب رساندن به پوست را ندارند و بسیار با سلول ها و پوست انسان سازگار می باشند. همچنین این ماسک ها با عدم کاهش تنفس پذیری ، سبب عدم افزایش افت فشار می شود و طول عمر فیلتر ماسک را افزایش می دهد.


برای خرید و دیدن نمونه های بیشتر به فروشگاه بارکد کالا مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه