پالس اکسیمتر و نحوه ی عملکرد آن

پالس اکسیمتر و نحوه ی عملکرد آن

پالس اکسیمتر و نحوه ی عملکرد آن

پالس اکسیمتر ، یکی از تجهیزات پزشکی می باشد که این روزها در هر خانه ای لازم می شود. این دستگاه می تواند به شما در تشخیص بیماری کرونا نیز کمک کند ؛ زیرا یکی از راه های فهمیدن این بیماری پایین بودن سطح اکسیژن خون است که به کمک این دستگاه ، می توان میزان اکسیژن خون را اندازه گیری کرد. در این مقاله ، به طور کلی با این دستگاه ، روند عملکرد و جزئیات آن آشنا خواهید شد. با بارکد کالا همراه همراه باشید.


دستگاه پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر ، دستگاهی برای اندازه گیری میزان هموگلوبین اشباع یا اکسیژن به کار می رود. در محیط های بیمارستان ، درمانگاه و منازل از این دستگاه استفاده می شود. این دستگاه دارای یک پروب حساس و یک مانیتور با صفحه ی دیجیتال می باشد.

این دستگاه یک وسیله ی غیر تهاجمی محسوب می شود و بدون وجود سوزن که به داخل بافت بدن برود ؛ کار می کند و به راحتی به نوک انگشت دست یا لاله گوش متصل می شود. طول موج نور را از طریق پالس اکسیمتر ، برای اندازه گیری میزان ضربان قبل و اکسیژن ارسال می شود. هنگامی که این عملکرد تکمیل شد ، صفحه نمایش دیجیتالی آن درصد اکسیژن خون و میزان ضربان قلب را نشان می دهد.


نحوه ی کارکرد پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر یک پرتو نور قرمز را از یک مویرگ خونی عبور می دهد. نسبت نور قرمز به مادون قرمز ارسال شده توسط دستگاه ، میزان اشباع اکسیژن خون را نشان می دهد. اصل کار پالس اکسیمتر ، بر این اساس است که خون اکسیژنه ، رنگ قرمز روشن تری از خون با اکسیژن کمتر دارد و رنگ آن آبی بنفش است. همچنین این دستگاه نبض را تشخیص می دهد.


کاربردهای دستگاه

  • چک کردن میزان اکسیژن خون در افراد مبتلا به انسداد ریه
  • بررسی میزان اکسیژن خون در افراد مبتلا به فیبروز ریه
  • بررسی میزان اکسیژن خون در افرادی که ورزش های سنگین و کوهنوردی می کنند
  • بررسی میزان اکسیژن خون در افراد دچار نارسایی قلبی و عروقی
  • بررسی میزان اکسیژن خون در بیماران مبتلا به کووید 19

انواع پالس اکسیمتر

سه نوع اکسیمتر موجود هست که بنا به نوع استفاده ، از مدل های مورد نظر استفاده می کنیم . این مدل ها عبارتند از :

1) پالس اکسیمتر  2)اکسیمتر دستی  3) اکسیمتر جنینی

پالس اکسیمتر: این دستگاه رایج ترین مدل است که هم به صورت پرتابل و ثابت برای استفاده در منزل موجود می باشد. دارای گیره ی مخصوص برای قرار گرفتن روی انگشت می باشد. صفحه نمایش روی گیره قرار دارد و میزان اکسیژن خون و ضربان قلب را نمایش می دهد.

اکسیمتر دستی: این مدل ، بیشتر در موسسات پزشکی و بیمارستان ها استفاده می شود و کمی پیچیده تر است. در این دستگاه ، یک کابل جهت اتصال گیره به صفحه وجود دارد و صفحه نمایش به گیره متصل نیست. صفحه نمایش این دستگاه ، موارد بیشتری را نیز نشان می دهد و در موارد اضطراری می توان آن را به انگشتان پا نیز وصل کرد.

اکسیمتر جنینی: این دستگاه ، برای تشخیص سلامت کودکان استفاده می شود. زیرا اکسیمتر معمولی ممکن است برای نوزاد تازه متولد شده ، بسیار سخت قابل استفاده باشد. این دستگاه دارای یک پروب است که روی سر نوزاد قرار می گیرد و از طریق گذر اشعه از جمجمه ، میزان اکسیژن خون را تشخیص می دهد.


همانطور که گفته شد ؛ این دستگاه جزء تجهیزات پزشکی می باشد که در منزل نیز کاربردهای زیادی دارد. برای تهیه ی این دستگاه و دریافت اطلاعات بیشتر به فروشگاه بارکد کالا مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه