ماسک ها و بهترین نوع آن

ماسک ها و بهترین نوع آن

ماسک ها و بهترین نوع آن

ماسک های صورت می توانند برای فرد تا حدودی محافظت ایجاد کنند اما این محافظت بستگی به نوع ماسک استفاده شده دارد. این را بدانید که هیچ ماسکی محافظت 100 درصدی ایجاد نمی کند و نباید آن را جایگزین رعایت فاصله ، شستن مکرر دست و رعایت پروتکل های بهداشتی کرد. ماسک ها در انواع مختلفی وجود دارند که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.


ماسک پارچه ای

باید دقت کنید که از چه نوع ماسک پارچه ای استفاده می کنید. آن را جلوی نور نگه دارید ؛ اگر به راحتی بتوانید خطوط الیاف پارچه را ببینید ؛ پس این ماسک نمی تواند فیلتر خوبی باشد. طبق مطالعات انجام شده ، تنها دو نوع پارچه ی مصنوعی فیلتر خوبی بود و بیشتر پارچه ها ، ارزشی نداشتند. البته باید این را در نظر گرفت که استفاده از ماسکی که از پارچه مصنوعی تهیه شده است ؛ بسیار بهتر از ماسک نزدن است.

ماسک معمولی دو لایه

این ماسک بینی و دهان را می پوشاند اما به طور کامل به صورت نمی چسبد و در شرایط عمومی پزشکی استفاده می شود. این ماسک ها برای محافظت یک طرفه موثر است. برای مثال افرادی که دچار سرما خوردگی هستند و سرفه یا عطسه می کنند ؛ می توانند از آن استفاده کنند زیرا این ماسک جلوی پخش شدن مایعات بینی و دهان را می گیرد.

ماسک های جراحی سه لایه

ماسک های جراحی در برابر خون ، ترشحات و 95% باکتری ها نفوذ ناپذیرند و در مقایسه با ماسک های دیگر بیشتر به صورت می چسبند. ماسک های جراحی مانع از تماس های مکرر دست با صورت ، بینی و دهان می شود و به این دلیل موثر است.

ماسک های فیلتر دار

ماسک های فیلتر دار محکم هستند و به طور کامل پوشش دهی را انجام می دهند. این ماسک کاملا به صورت می چسبد و هوای تنفس شده را تصفیه می کند و دارای حفاظت دو طرفه در برابر خون ، ترشحات ، ذرات و باکتری ها می باشد. این ماسک ها یکبار مصرف می باند و برای افرادی که با شخص بیمار ارتباط نزدیک دارند ؛ توصیه می شود. لازم به ذکر است که استفاده ی مداوم از آن می تواند سبب بروز مشکلات جدی ریوی شود.


چه کسانی باید ماسک بزنند

  • افرادی که از یک فرد مشکوک به کرونا مراقبت می کنند
  • افراد شاغل
  • افرادی که علائم سرما خوردگی دارند

از چه ماسکی استفاده کنیم

با توجه به همه گیری کرونا ، استفاده از ماسک در محیط های عمومی بسیار لازم و ضروری می باشد. اگر فردی علائم تنفسی دارد ؛ بهتر است که از ماسک های دو لایه ی معمولی استفاده کند اما اگز علائم تنفسی ندارد و شاغل می باشند و با افراد زیادی در ارتباط هستند ؛ بهتر است که از ماسک سه لایه یا جراحی استفاده شود. اگر جزو کادر درمان هستید یا از بیمار کرونایی مراقبت می کنید ؛ توصیه می شود که از ماسک های N95 یا فیلتر دار استفاده کنید.


برای تهیه ی ماسک های سه لایه در رنگ های آبی و سفید و ماسک سه بعدی به فروشگاه بارکد کالا مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه