چگونگی استفاده از پالس اکسیمتر

چگونگی استفاده از پالس اکسیمتر

چگونگی استفاده از پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر یک دستگاه کوچک و سبک است که برای تعیین هیپوکسی در بیماران به کار می رود. این دستگاه دارای یک پروب حساس و یک مانیتور با صفحه ی دیجیتال است که این حسگر شامل دو دیود منتشر کننده ی نور و دو سنسور می باشد. جالب است بدانید عدد پالس اکسیمتر به عنوان ششمین علامت حیاتی خوانده می شود. در ادامه با بارکد کالا همراه باشید تا نحوه ی استفاده از این دستگاه و موارد دیگر را بررسی کنیم.


محدودیت های پالس اکسیمتر

احتمال محاسبه ی غلط توسط دستگاه ، بسیار نادر است و در شرایط استثنایی پیش می آید. در صورت بروز چنین مشکلی ، دستگاه اغلب پیام خطا یا صفحه ی بدون محتوا تولید می کند.

پالس اکسیمتر برای تعیین درصد درست اکسیژن ، نیازمند جریان ضربانی شریانی می باشد و نباید جریان خون متصل به پروب ، دچار اختلال شود ؛ زیرا باعث اشتباه شدن درصد پالس اکسیمتر می شود.


طریقه ی استفاده

برای داشتن یک اندازه گیری صحیح ، باید به خوبی روش کار را بدانید چرا که اندازه گیری نادرست قطعا نتایج نادرستی را به شما می دهد.

پالس اکسی متر انگشتی خود را بر روی انگشتتان قرار دهید و مطمئن شوید که کاملا به آن چسبیده و صفحه مانیتور دستگاه در بالای انگشت شما قرار گرفته است. دستانتان را روی قلب خود قرار دهید. این کار به کم کردن حرکت کمک کرده و در عین حال منبع خوبی از خون به انگشتانتان می رسد.

بازوهای خود را موازی بدنتان قرار دهید ؛ نگه داشتن بازو در هوا مانع رسیدن خون به ناحیه انگشتانتان میشود. خواندن دستگاه پالس اکسیمتر را ارزیابی کنید. بعد از قرار گرفتن بر روی انگشتان پالس 5 تا 10 ثانیه بعد میزان اکسیژن خون را نشان می دهد. اگر دستگاه شما ضربان قلب را هم اندازه گیری می کند محاسبه آن ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد. نحوه نمایش ضربان قلب در پالس اکسیمتر ها ممکن است متفاوت باشد اما اکسیژن اشباع تنها به صورت عدد و به صورت درصدی نشان داده می شود. اگر نمی توانید اطلاعات دستگاه را به درستی بخوانید به دستورالعمل آن مراجعه کنید. 

برخی از مدل های جدیدتر پالس اکسیمترها توانایی ذخیره داده ها و انتقال آن به کامپیوتر را دارند. اگر دستگاه شما هیچ کدام از این امکانات را ندارد همه اندازه گیری های دستگاه را بنویسید تا بتوانید به پزشک معالج خود نشان دهید. اگر میزان اکسیژن خونتان پایین است با پزشک خود تماس بگیرید.


برای دریافت اطلاعات و دیدن نمونه های  بیشتر به فروشگاه بارکد کالا مراجعه کنید

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه