نحوه ی عملکرد مانومتر پزشکی

نحوه ی عملکرد مانومتر پزشکی

نحوه ی عملکرد مانومتر پزشکی

همانطور که می دانید مانومتر وسیله ای است که برای کنترل فشار بالای گاز داخل مخازن ، سیلندر و کپسول ها به کار می رود. مانومتر انواع مختلفی دارد که از آنها در تجهیزات پزشکی و صنعت استفاده می کنند. جنس بدنه ی مانومترها بنا به مدل آنها ، متفاوت است. ماتومترهایی که از جنس برنج ، آهن و آلومینیم هستند در بازار به وفور یافت می شوند. در این مقاله قصد داریم نحوه ی عملکرد و کارکرد مانومتر را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.


انواع مانومتر

مانومترها برای اندازه گیری فشار به کار می روند و می توان از طریق آنهافشار گاز موجود در یک ظرف در بسته یا کپسول را اندازه گیری کرد. مانومترها به دو صورت U شکل و C شکل موجود می باشند. یک طرف مانومترهای U شکل ، باز است و طرف دیگر به گاز متصل است و می توان در لوله های آن جیوه یا مایعات دیگر ریخت. مانومتر C شکل یک طرفش بسته می باشد و طرف دیگرش به نقطه ی فشار وصل می باشد.


مانومترهای گاز اکسیژن چه ویژگی ای دارند؟

مانومترها اغلب دارای ویژگی های خاص خود می باشند. بدنه مانومتر پزشکی اغلب از جنس برنج با روکش کروم است ؛ زیرا این روکش مقاومت بالایی دارد و می تواند میزان فشار خروج اکسیژن را به صورت خودکار تنظیم کند. مانومترها به منظور جلوگیری کردن از ورود جرم های مختلف ، دارای فیلتر ورودی می باشد که این امر ، عمر مانومتر را افزایش می دهد. مانومترها به مرطوب کننده های آلارم دار اکسیژن مجهز هستند که در زمان مسدود شدن اکسیژن ، به مصرف کننده آلارم می دهد.


وظیفه ی اصلی مانومتر

مهم ترین و اساسی ترین وظیفه ی مانومتر ، کاهش دادن میزان فشار داخل کپسول اکسیژن است تا بتوان آن را به راحتی در اختیار بیماران قرار داد. هوای داخل کپسول باید معتدل و مرطوب باشد تا بیمار به راحتی امر تنفس را انجام دهد. با وجود لیوان در مانومترها ، این امر صورت می پذیرد.


نحوه ی کار با مانومتر

در ابتدا باید مانومتر را به کپسول یا فلومتر متصل کنید. با استفاده از مانومتر ، میزان خروجی اکسیژن را به دلخواه تنظیم کنید. داخل مخزن را حتما با آب مقطر پر کنید تا اکسیژن برای استفاده ی بیمار ، مرطوب بماند. دلیل استفاده از آب مقطر نیز ، عاری بودن آن از میکروب ها و هر گونه عامل بیماری زا می باشد و همچنین از رسوب آهک بر روی لایه داخلی مخزن جلوگیری می کند.


برای تهیه ی محصول و دریافت اطلاعات بیشتر به فروشگاه بارکد کالا مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه