دستگاه اکسیژن ساز خانگی

انواع دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز خانگی

همانطور که می دانید ، با افزایش آمار مبتلایان کرونا و با توجه به اینکه اغلب آنها از درگیری ریه و تنفس سخت رنج می برند ، استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز بسیار بیشتر شده است. به طوری که برای برخی از این بیماران ، وجود دستگاه اکسیژن ساز در منزل هم الزامی شد.

دستگاه اکسیژن ساز خانگی ، یکی از مهم ترین و کاربردی ترین دستگاه های کمک تنفسی ، مناسب بیماران تنفسی و ریوی می باشد. به جای استفاده از کپسول اکسیژن ، به بیماران توصیه می شود تا از اکسیژن طبی دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم تعریفی از دستگاه اکسیژن ساز و کاربردها و نحوه ی عملکرد آن را خدمت شما ارائه دهیم.


دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز ، به عبارتی دستگاه غلیظ کننده ی اکسیژن محسوب می شود و یکی از کاربردی ترین وسایل پزشکی خانگی می باشد که امروزه مورد استفاده ی بسیاری از افراد قرار می گیرد. این دستگاه اکسیژن مورد نیاز بیماران را با تغلیظ هوای محیط ، به اکسیژن خالص تبدیل می کند و امر تنفس را برای این بیماران راحت تر می کند.

دستگاه اکسیژن ساز خانگی

دستگاه اکسیژن ساز خانگی یا ایستا ، تنها با برق شهری کار می کند. این دستگاه ، جریان اکسیژن را به طور پیوسته در اختیار بیمار قرار می دهد. به دلیل قادر نبودن به حمل دستگاه و این موضوع که این دستگاه نیاز به برق شهری دارد ؛ دستگاه اکسیژن ساز خانگی نام گرفته است. وزن این دستگاه ، حدود 13 الی 28 کیلوگرم می باشد. در قسمت زیر دستگاه ، چرخ هایی تعبیه شده و به همین دلیل برای استفاده در منزل بسیار مناسب می باشد.

 

انواع دستگاه اکسیژن ساز خانگی

برای کاربردهای مختلف ، دو نوع دستگاه اکسیژن ساز خانگی موجود می باشد : 1) دستگاه اکسیژن ساز ثابت 2) دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل

دستگاه اکسیژن ساز ثابت: این دستگاه در ظرفیت های 3 ، 5 ، 8 و 10 لیتر در دقیقه ، تولید و عرضه می شود و اکسیژن مورد نیاز بیماران را به طور پیوسته تولید می کند. با توجه به ثابت بودن آنها ، بیماران می توانند از طریق سوند اکسیژن های بلند ، به راحتی در منزل تحرک داشته باشند.

دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل: این دستگاه در ظرفیت های 2 ، 3 و 5 لیتر در دقیقه تولید و عرضه می شود و اکسیژن را به صورت سیستم ایمپولز تولید می کند.

این دستگاه بسیار دقیق می باشد و دارای سنسورهای بسیار حساسی می باشد که دم و بازدم بیمار را تشخیص می دهد و می تواند اکسیژن را در مواقع بازدم قطع نماید. این دستگاه بسیار مقرون به صرفه در مصرف انرژی می باشد.


این دستگاه برای چه کسانی کاربرد دارد؟

دستگاه اکسیژن ساز ، برای بیمارانی که از انواع بیماری های تنفسی نظیر آمفیزم ، انسداد ریه و … رنج می برند ، کاربرد دارد و بسیاری از افراد هم که شامل بیماران آسمی ، ریوی ، قلبی ، پونومونی و حتی در برخی موارد ، افراد سالم هم به جهت رفع خستگی روزانه و دریافت اکسیژن خالص ، می توانند از این دستگاه استفاده کنند.

نحوه ی عملکرد این دستگاه چگونه است؟

مکانیزم کار این دستگاه بسیار ساده است. این دستگاه هوای اتاق را در بر می گیرد و نیتروژن آن را حذف می کند و اکسیژن طبی خالص و بالای 95% را ، به شما تحویل می دهد. با از بین بردن نیتروژن ، شما حدود 90 تا 95% ، اکسیژن خالص در اختیار دارید.

به طور کلی باید گفت که عملکرد این دستگاه ، طی 4 مرحله صورت می گیرد:

  1. گرفتن هوای اتاق
  2. جذب یا حذف کردن نیتروژن موجود
  3. تنظیم خروجی اکسیژن بر حسب لیتر بر دقیقه
  4. انتقال اکسیژن با خلوص 90 تا 95%

نکات مهم برای خرید دستگاه اکسیژن ساز

  1. باید توجه داشته باشید که خلوص اکسیژن موجود در دستگاه ، باید بین 93 تا 95% باشد.
  2. حجم اکسیژن تولید شده توسط دستگاه ، 5 لیتر می بایست باشد.
  3. صدای کمپرسور دستگاه ، باید کمتر از 40 دسی بل باشد.
  4. این دستگاه ، باید مجهز به سیستم هشدار باشد تا در مواقع قطع شده اکسیژن ، به شما آلارم دهد.
  5. نیاز هست که دستگاه انتخابی شما ، دارای گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر باشد.

شرکت های تولید کننده دستگاه اکسیژن ساز

شرکت های زیادی در زمینه ی تولید و ساخت دستگاه های اکسیژن ساز فعالیت می کنند که ما در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:


کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم دستگاه اکسیژن ساز خانگی ، کاربردهای آن ، نحوه ی عملکرد آن و موارد دیگر را بررسی کنیم تا با آگاهی بیشتر به تهیه ی آن بپردازید.

جالب است بدایند که این وسیله بسیار مقرون به صرفه تر از سیلندرهای اکسیژن موجود در بازار است. کاربرد بیشتر این وسیله ، زمانی است که بیماران ، میزان اکسیژن کمتری را از حالت عادی در خون خود احساس می کنند. با این وجود حتی افراد سالم نیز می توانند در مواقع نیاز و در مواقعی که احساس خستگی بیش از حد دارند و بدنشان به اکسیژن خالص احتیج دارد ، از این دستگاه استفاده کنند.


پیشنهاد ما

برای داشتن انتخابی بهتر شما می توانید ، یکی از موارد زیر را خریداری کنید:


لطفا جهت خرید و دیدن نمونه های بیشتر ، به فروشگاه بارکد کالا مراجعه کنید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه