محلول ضدعفونی کننده

محلول ضدعفونی کننده

محلول ضدعفونی کننده

امروزه با توجه به شیوع و گسترش ویروس کرونا ، اهمیت به بهداشت فردی و زدودن آلودگی ها از سطوح مختلف ، برای همه ی افراد بسیار در اولویت قرار گرفته است. اگر بخواهیم فهرستی از انتخاب های پیش رو ، در جهت تمیز نگه داشتن دست ها را برای شما مرتب کنیم ؛ در صدر این فهرست ، شستن دست ها با آب و صابون قرار خواهد گرفت. در مواقعی که به آب و صابون دسترسی نبود ؛ استفاده از محلول ها و اسپری های ضدعفونی کننده پیشنهاد می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا مزایا و معایب استفاده از آن ها را بررسی کنیم.


محصولات ضدعفونی کننده

محصولات ضدعفونی کننده ، انتخاب خوبی برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن دست ها می باشد. 

دو نوع محلول ضدعفونی کننده وجود دارد: 1) ضدعغونی کننده الکلی  2) ضدعفونی کننده ی غیر الکلی

دسته ی اول که کالا مشخص است و اصلی ترین مواد تشکیل دهنده ی آن الکل 60% می باشد. در تهیه ی مواد ضدعفونی کننده ی بدون الکل ، از موادی نظیر بنزالکونیوم کلراید یا تریکلوزان استفاده می شود. این محصولات در مقایسه با محصولات الکلی دارای مزایایی می باشند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

این مواد قابل اشتعال نیستند و به دلیل نداشتن الکل سبب خشکی پوست نمی شوند و احتمال آسیب رسانی آن ها به پوست کمتر است. اما باید توجه داشت که باید غلظت ترکیب های مورد استفاده در آن ها به حد معینی برسد تا خاصیت ضدعفونی داشته باشند. اما با این وجود باید در نظر گرفت که الکل طیف وسیعی از باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد ؛ بنابراین در صورت در دسترس نبودن آب و صابون ، استفاده از محلول های الکلی ، بهترین انتخاب است. 

باید در نظر داشت که ضدعفونی کننده هایی که حاوی 60% الکل هستند ؛ خاصیت ضدعفونی کردن دارند و ضدعفونی کننده هایی که دارای 100% الکل می باشند ؛ برخلاف درصد بالای الکل موجود در آن ها ، خاصیت ضدعفونی کننده ندارند.


روش استفاده

روش استفاده از ضدعفونی کننده ها ، به این گونه است که باید میزان کافی از آن را به صورت 20 ثانیه روی دست بمالید و اجازه دهید تا به طور کامل در تمام نواحی دست پخش شود و در معرض هوا خشک گردد.


نکات ایمنی در رابطه با محلول ضدعفونی کننده بدون الکل

به توصیه سازمان بهداشت جهانی ، استفاده از محلول های الکلی بسیار پرکاربردتر از محصولات بدون الکل است.

با توجه به تحقیقات صورت گرفته دریافتند که ترکیبات ضد میکروبی موجود در محلول های بدون الکل ، ممکن است کارکرد سیستم غدد درون ریز در بدن را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین احتمال مقاوم شدن بدن در برابر آنتی بیوتیک ها به دلیل استفاده از چنین موادی نیز وجود دارد. به همین دلیل است که استفاده از محلول های ضدعفونی کننده ی بدون الکل ، چندان توصیه نمی شود.


دستمال ضدعفونی کننده

باید توجه داشت که دستمال ضدعفونی کننده ، برای تمیز کردن سطوح استفاده می شود و برای تمیز کردن دست ها کاربردی ندارد. البته این دستمال ها حاوی موادی می باشند که برای از بین بردن باکتری ها و ویروس ها کارایی دارند.

باید توجه داشت که الکل موجود در این دستمال ها کمتر از 40 درصد نباشد. زیرا در آن صورت برای مقابله با کرونا کارایی ندارد.

به هنگام استفاده از دستمال بسیار مراقب باشید ؛ زیرا استفاده ی نامناسب از آن باعث پخش شدن بیشتر میکروب می شود. 

به این نکته هم توجه کنید که از یک دستمال ضدعفونی کننده فقط برای تمیز کردن یک سطح استفاده کنید و از آن برای تمیز کردن سطح دیگر استفاده نکنید ؛ زیرا آلودگی را در خود نگه می دارد و به سطوح دیگر منتقل می کند.


شما می توانید محلول های ضدعفونی کننده ، از برند هپسان ، سپر و سپتاتک را از فروشگاه بارکد کالا خریداری نمایید.

نگین رنجبر
ارسال دیدگاه